• PL
  • EN
  • DE
  • RU
  • UA
  • ES

Uczniowie na rowery!

13.04.2017

Uczniowie na rowery!

Tegoroczny maj w Warszawie ponownie stanie pod znakiem promocji ruchu rowerowego w szkołach podstawowych. Przed rokiem do udziału w inicjatywie „Rowerowy Maj” zostało zaproszonych 55 szkół, czyli łącznie ponad 33 tysiące uczniów. W drugiej odsłonie kampanii weźmie już udział 43 tysiące uczniów z 83 szkół. Rowerowa akcja-edukacja rozpocznie się 4 maja!

„Rowerowy Maj” to kampania skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli „podstawówek” – ma na celu nie tylko popularyzację roweru jako środka transportu, ale też promocję zdrowego i aktywnego trybu życia. Inicjatywa narodziła się w Gdańsku, który z sukcesami realizuje ją od 2013 roku. W Warszawie „Rowerowy Maj” po raz pierwszy odbył się pilotażowo przed rokiem. W tym roku Zarząd Dróg Miejskich zaprosił już do udziału wszystkie chętne szkoły podstawowe, co oznacza, że rowerowa promocja obejmie ponad 40 tysięcy dzieciaków!

Już od 4 maja zachęcamy młodych ludzi i ich rodziców, by na trasie do szkół zrezygnowali z samochodów. Aktywny dojazd do szkoły we wszystkie majowe dni to prawdziwe wyzwanie, ale poprzednia edycja „Rowerowego Maja” udowodniła, że dzieciakom nie można odmówić zapału. W maju 2016 roku warszawscy uczniowie aż 271 932 razy przyjechali do szkół na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce! W tym roku ten wynik z pewnością zostanie wyśrubowany.

W każdej klasie, która weźmie udział w „Rowerowym Maju”, przeprowadzone zostaną specjalne warsztaty. Uczniowie wyniosą z nich wiedzę o zasadach ruchu drogowego, bezpieczeństwa i dobrych manier na drodze. „Rowerowy Maj” to również zdrowa rywalizacja. Za każdy dojazd uczeń otrzyma naklejki – jedną przykleja na plakat wiszący w klasie, drugą do swojego dzienniczka. Im więcej przejazdów – tym fajniejsze nagrody. Zostaną one przyznane najlepszym szkołom, klasom i uczniom w mieście, ale docenieni będą wszyscy. Każdy uczeń, który wybierze rower co najmniej trzy razy w miesiącu otrzyma wyjątkowy rowerowy prezent. Tutaj nie ma przegranych!

Wstępem do „Rowerowego Maja” będzie piknik „Rowerowy Start”, który odbędzie się już 22 kwietnia w Parku Fontann. Rozpocznie się przejazdem masy rowerowej – następnie przewidzianych jest wiele konkursów i zabaw dla uczestników. Zwycięzców „Rowerowego Maja” poznamy natomiast 10 czerwca. Podczas imprezy „Rowerowy Finał” pod Pałacem Kultury i Nauki najlepsi zostaną nagrodzeni na scenie.

Wszystkie kampanie społeczno-edukacyjne o profilu rowerowym organizowane przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie są wspierane także przez firmę Nextbike Polska, operatora Veturilo – Warszawskiego Roweru Publicznego. Rowerowa edukacja na najwyższym poziomie jest niezwykle istotna dla funkcjonowania i odpowiedzialnego korzystania z piątego największego samoobsługowego systemu w Europie, który w Stolicy ma już blisko pół miliona użytkowników!