• PL
  • EN
  • DE
  • RU
  • UA
  • ES

Siódmy sezon Veturilo czas zacząć

28.02.2018

Siódmy sezon Veturilo czas zacząć

Tylko godziny dzielą nas od uruchomienia siódmego sezonu Veturilo. Równolegle z warszawskim ruszają rowery publiczne w Konstancinie-Jeziornie, Piasecznie i Grodzisku Mazowieckim. Zasady korzystania nie zmieniły się, przybyło za to nowych stacji i rowerów.

Veturilo to piąty największy system rowerowy w Europie i niekwestionowany lider w Europie Środkowo-Wschodniej. Utrzymaliśmy tę pozycję dzięki nieustannej rozbudowie systemu. Rok temu o tej porze uruchamialiśmy 316 stacji i 4660 rowerów. W tym roku dostępnych będzie już 366 stacji i ponad 5200 rowerów” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. W ubiegłym roku uruchomiono nowe stacje, których powstanie sfinansowały prywatne firmy i poszczególne dzielnice. Ponadto od tego sezonu użytkownicy będą mogli korzystać z 11 nowych stacji rowerowych, które zostaną uruchomione we współpracy z PKN ORLEN na przełomie marca i kwietnia.

W sumie w Warszawie będzie co najmniej 38 stacji rowerowych, które funkcjonują dzięki prywatnym firmom. To przede wszystkim PKN ORLEN i bank Citi Handlowy, ale również liczne galerie handlowe i biurowce. Dodatkowo już 11 stacji zostało uruchomionych dzięki inicjatywie i środkom poszczególnych dzielnic – Bemowa, Wilanowa, Włochów” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz.

Nowością w tym roku będzie również uruchomienie Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego z trzema stacjami i 30 rowerami. „Zaczynamy na początek z trzema stacjami rowerowymi na osi: zachodnia część miasta, Centrum Piaseczna oraz północny kraniec gminy w Józefosławiu, skąd blisko jest już do Lasu Kabackiego. Będziemy jednak chcieli ten system sukcesywnie rozwijać” – mówi Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. „Równolegle będziemy realizować budowę systemu dróg rowerowych w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych w partnerstwie z gminą Konstancin-Jeziorna oraz Lesznowolą” – dodaje.

Konstanciński Rower Miejski, od uruchomienia w 2014 r., cieszy się dużą popularnością, jako wygodna alternatywa komunikacyjna oraz sposób zwiedzania uzdrowiskowej gminy Konstancin-Jeziorna” – mówi burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz Jańczuk. „To część programu zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych mieszkańców oraz ograniczenia ruchu samochodowego w naszej gminie. Mieszkańcy oraz turyści i kuracjusze mogą korzystać z 5 stacji Konstancińskiego Roweru Miejskiego, w tym także ze stacji z rowerami dla dzieci. W nowym sezonie dojdzie nam jeszcze jedna, 6 stacja rowerowa, zwiększająca dostępność systemu w Konstancinie-Jeziornie.

Z rowerów Veturilo, Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego i Konstancińskiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy. Wystarczy się zarejestrować w systemie i zasilić swoje konto kwotą co najmniej 10 złotych. Będą z niej pobierane ewentualne opłaty za wypożyczenia. Rower można wypożyczyć korzystając z zamontowanego przy każdej stacji terminala lub jednej z dwóch aplikacji na telefony komórkowe (Veturilo i Citi Handlowy Bikes). Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne.

Po sześciu latach Veturilo dorobiło się już pokaźnej grupy wiernych zwolenników. W systemie zarejestrowało się już ponad 600 tysięcy osób. Tylko w zeszłym sezonie wypożyczyli oni rowery ponad pięć milionów razy, a łączna liczba wypożyczeń – od uruchomienia systemu w sierpniu 2012 roku – przekroczyła 12 milionów.