Szczęśliwa trzynastka – Veturilo już 1 marca wyjeżdża na ulice stolicy

01.03.2024
Featured image for “Szczęśliwa trzynastka – Veturilo już 1 marca wyjeżdża na ulice stolicy”

 

Od dzisiaj, 1 marca startuje 13-sty już sezon rowerowy w Warszawie! Na warszawiaków ponownie czeka 3295 rowerów, w tym 300 elektrycznych, na 328 stacjach we wszystkich 18 dzielnicach. System Veturilo będzie dostępny do końca listopada, czyli przez 9 miesięcy, a zasady działania pozostają bez zmian, w tym również taryfa. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne, natomiast za pierwszą godzinę naliczana jest niewielka opłata w wysokości jednego złotego.

Warszawski Rower Publiczny Veturilo już od ponad dekady odgrywa kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju Warszawy. 2023 rok był przełomowy dla działania systemu, który przeszedł fundamentalną transformację. Na ulice stolicy wyjechały nowoczesne rowery 4. generacji wyposażone w odbiorniki GPS umożliwiające ich lokalizację, ponadto zniknęły elektrozamki. Veturilo w nowej odsłonie podbiło serca mieszkańców stolicy osiągając wynik niemal 5 mln wypożyczeń. Imponująca była także liczba zarejestrowanych użytkowników systemu Veturilo. W marcu 2023 było to zaledwie 42 832 osób. Na koniec sezonu było już 236 866 unikalnych użytkowników.

Nasz zespół specjalistów przez ostatnie trzy miesiące poświęcił wiele godzin na dokładne sprawdzenie i naprawę każdego pojedynczego roweru. Wszystkie rowery Veturilo przeszły więc staranne procesy napraw i serwisu, aby zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo użytkowania w 13. sezonie. Jestem przekonany, że będzie to szczęśliwa trzynastka i dzięki zaangażowaniu użytkowników rowery Veturilo będą kontynuować swój pozytywny wpływ na mobilność miejską, a na koniec sezonu odnotujemy kolejne rekordowe wyniki  – komentuje Marcin Sałański, Rzecznik Prasowy Nextbike Polska.

Jak wypożyczyć?

Proces wypożyczenia w tym sezonie nie ulega zmianie, jednak dla przypomnienia przedstawiamy cztery proste kroki, które pokazują, jak to zrobić:

  • Rejestracja w systemie: Zarejestruj się w systemie lub zaloguj do swojego konta, najlepiej korzystając z aplikacji mobilnej Veturilo, dostępnej do pobrania ze sklepu Google Play, AppStore i AppGallery. Wybierz opcję „Rejestracja” i postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.
  • Doładowanie konta: Następnie doładuj swoje konto na stronie internetowej lub w aplikacji. Podobnie jak w poprzednich latach, aby konto było aktywne, musi znajdować się na nim minimum 10 zł. Dostępne sposoby płatności to m.in. płatność przelewem lub BLIK-em. Istnieje również możliwość dodania karty płątniczej do aplikacji, płatność za przejazd będzie wtedy następować automatycznie
  • Wypożyczenie roweru: Aby wypożyczyć rower, zeskanuj kod QR znajdujący się nad tylnym kołem i na kierownicy lub wpisz numer roweru w aplikacji. Blokada O-lock, umieszczona na tylnym kole, otworzy się automatycznie po wypożyczeniu roweru. W poprzednim sezonie okazało się to rewolucyjnym rozwiązaniem, które mieszkańcy Warszawy pokochali z marszu, przyczyniając się do rekordowych wyników.
  • Zwrócenie roweru: podobnie jak w zeszłym roku najlepszym i bez kosztowym sposobem na zwrot jednośladu jest zwrócenie go na stacji Veturilo. Za dodatkową opłatą możliwy jest zwrot przy oznaczonym naklejką ZDM stojaku miejskim. Zwrot poza stojakami będzie wiązał się z opłatą dodatkową. Na koniec wystarczy zamknąć blokadę O-lock, która znajduje się z tyłu roweru, aby zakończyć wypożyczenie. Użytkownicy mogą dowolnie przemieszczać się oraz wyjeżdżać poza obszar użytkowania. Aby nie ponosić dodatkowych opłat warto zakończyć przejazd na wyznaczonej stacji Veturilo. Możliwe jest zwrócenie roweru w Obszarze Zwrotu, który stanowią odpowiednio oznakowane stojaki rowerowe. W tym wypadku warto pamiętać, że zwrot roweru w strefie Niedozwolonej tj. poza Stacją Veturilo, Stacją Tymczasową, Stacją Kompatybilną lub Obszarem Zwrotu będzie wiązał się z naliczeniem Opłaty dodatkowej w kwocie 150 zł.

Cennik Veturilo 2024

Pierwsze dwadzieścia minut wypożyczenia są bezpłatne. Opłaty za korzystanie z roweru naliczane są następująco: po pierwszej godzinie jazdy opłata wynosi 1 zł, za drugą godzinę 3 zł, za trzecią 5 zł, a za każdą kolejną godzinę 7 zł. Podobne zasady obowiązują także dla rowerów elektrycznych. Pierwsze dwadzieścia minut jest darmowe, a opłaty za kolejne godziny to: 6 zł za pierwszą godzinę po darmowym okresie, 14 zł za drugą godzinę i każdą kolejną.

Obowiązują także wspomniane wcześniej dodatkowe opłaty i bonusy:

  • Bonus w wysokości 5 zł za przyprowadzenie roweru do stacji (premiowany zwrot).
  • Opłata w wysokości 15 zł za pozostawienie roweru w obszarze zwrotu (płatny zwrot).
  • Opłata w wysokości 100 zł za pozostawienie roweru bez zabezpieczenia.
  • Opłata w wysokości 150 zł za pozostawienie roweru w strefie niedozwolonej.

 


Udostępnij